Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

A Milli Takımın Unutulmaz Çekya Zaferi

224
A Milli Takımın Unutulmaz Çekya Zaferi

A milli takımın unutulmaz Çekya zaferi Türk futbol tarihinin en heyecanlı ve en iyi geri dönüşleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

A milli takımın unutulmaz Çekya zaferi ülke futbolumuzun unutulmayan ve bugün bile heyecan duyulan geri dönüşleri arasında yer alıyor. Milli takımımız her ne kadar son yıllarda beklenen başarıları yakalamaktan uzak olsa da en son jenerasyonumuzla tekrar eski başarılı günlere döneceğimiz konusunda pek çok kişi oldukça olumlu yaklaşıyor. Bu noktada milli takımımızın 2-0 yenik durumda galibiyete uzandığı Çekya zaferimiz. A milli futbol takımımızın yakın tarihte ki en unutulma futbol zaferleri arasında yer alıyor.

A Milli Takımın Unutulmaz Çekya Zaferinin Hikayesi

Tarihler 15 Haziran 2008’i gösterdiğinde A Milli futbol takımımız tarihte kolay kolay unutulmayacak bir geri dönüşe imza attı. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda grubun son maçında Çek Cumhuriyeti zaferine imza attı. A gurubunda Türkiye ilk maçında gurubun favorisi Portekiz’e 2-0 yenilerek oldukça kötü bir başlangıç yapmıştı. Grubun ikinci maçında ise güçlü İsviçre takımını 2-1 yenen millilerimiz için son Çek Cumhuriyeti maçı guruptan çıkma noktasında belirleyici bir maç olacaktı. Milli takımımız için tek seçenek galibiyet olarak görülüyordu.

Oldukça stres dolu olan maça milli takımımız istediği gibi bir başlangıç yapamadı.  Dakikalar 34’ü gösterdiğinde Çek Cumhuriyeti Koller ile bulduğu golle devreyi 1-0 önde bitirdi. İkinci yarı ise milli takımızın sakatlık nedeniyle sahada 1 kişi eksik olduğu bir anda dakikalar 62’yi gösterdiğinde Plasil’in golü ile 2-0 yenik duruma düştü. Milli takımızı için artık her şey oldukça zorlanmıştı. Çünkü gruptan çıkmak için kalan 28 dakikada 3 gol atmak zorundaydı.

Mucize Gerçekleşti

Birçok kişi maçtan umudunu kestiği bir anda ise dakikalar 75’i gösterdiğinde ise sahneye Arda Turan çıktı ve skoru 1-2’ye getirdi. Bu dakikadan sonra sahada dalga dalga esen bir milli takım vardı. Ardı ardına gelen ataklar sonrasında Nihat Kahveci 87. Dakikada kalecinin büyük hatası ile skoru 2-2’ye getirdi. Bu golden sonra adete şoka giren Çek Milli takımı karşısında 2 dakika sonra Nihat Kahveci’nin enfes golü ile sahadan 3-2 galip ayrılan milli takımımız adını ikinci tura yazdırmayı başardı. A milli takımın unutulmaz Çekya zaferi sonrasında Milli takımımız daha sonra bu turnuvada yarı finale kadar yükselerek Avrupa üçüncüsü olma başarını gösterdi.

Önerilen Yazı: Aykut Kocaman’ın Kariyeri

Bir cevap yazın

Yükleniyor...