Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Türk Futbol Tarihinin En Çekişmeli Sezonları

228
Türk Futbol Tarihinin En Çekişmeli Sezonları

Türk futbol tarihinin en çekişmeli sezonları genel itibari ile 3 büyükler ve Trabzonspor’un şampiyonluk mücadelesi verdiği sezonlar olarak dikkat çekiyor.

Türk futbol tarihinin en çekişmeli sezonları incelenmesinde en dikkat çeken nokta genel itibari ile şampiyonluk mücadelesinin 2 takım arasında geçtiğidir. Bunun dışında Türk futbol tarihinde birkaç defa 3 ve daha fazla takımın son haftaya kadar büyük bir şampiyonluk mücadelesi sergilediği görülüyor. Bu noktada ülkemizde şampiyonluk sayısında geride olmasına rağmen e n çok şampiyonluk mücadelesini son haftaya taşıyan takım olarak Fenerbahçe isminin ön plana çıktığı görülüyor.

Türk Futbol Tarihinin En Çekişmeli Sezonları İncelemesi

Türk futbol tarihinde pek çok defa şampiyonluk son haftada hatta averajla belli olduğu görülüyor. Fenerbahçe’nin bu anlamda şampiyonluğu son hafta en çok kaçıran Türk takımı olma özelliği bulunuyor. Türk futbol tarihinin en çekişmeli sezonları ise şu şekildedir;

 • 1960-61 sezonunda ilk çekişmeli sezon sonu yaşanıyor. Fenerbahçe ile Galatasaray arasında ki kıyasıya şampiyonluk yarışını 61 puanla ve 1 puan farkla Fenerbahçe kazanarak şampiyonluğunu ilan ediyor.
 • 1970-71 sezonunda ise Galatasaray ve Fenerbahçe arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Her 2 takımda son haftaya 1 puan farkla giriyor. Son hafta maçlarında hataya yapmayan Galatasaray 1 puan farkla 42 puanla şampiyonluğunu ilan ediyor.
 • 1977-78 sezonu ise şampiyonun son hafta el değiştirdiği ilk sezon olarak tarihe geçiyor. Son 2 haftaya Fenerbahçe’nin 4 puan önünde giren Trabzonspor önce aldığı beraberlikle ve son hafta aldığı şok mağlubiyetler Fenerbahçe’ye şampiyonluğu 1 puan farkla ikram ediyor.
 • 1981-82 sezonunda ise yine Trabzonspor son hafta aldığı 2 beraberlikle Beşiktaş’a şampiyonluğu 1 puan farkla kaybediyor.
 • 1984-85 sezonu ise Türk futbol tarihinde ilk kez Fenerbahçe ve Beşiktaş ligi 50 puanla tamamlıyor. Fenerbahçe averajla şampiyonluğunu ilan ediyor.
 • 1985-86 sezonunda ise bu kez Galatasaray ile Beşiktaş ligi 50 puanla tamamlıyor. Şampiyonluğa uzanan takım ise bu kez averajla Beşiktaş oluyor.
 • 1992-93 sezonunda ise yine Beşiktaş ile Galatasaray ligi 66 puanla tamamlıyor. Bu kez Galatasaray averajla şampiyonluğu kazanıyor.
 • 1995-96 sezonunda ise Trabzonspor son 3 haftaya 4 puan farkla önde girmesine rağmen biri son hafta olmak üzere aldığı 2 mağlubiyetle ligi Fenerbahçe’nin 2 puan gerisinde tamamlıyor.
 • 2005-06 sezonunda ise son haftaya 1 puan farkla lider giren Fenerbahçe son hafta mağlup olunca şampiyonluğu ezeli rakibi Galatasaray’a kaptırıyor.
 • 2009-10 sezonunda Türk futbol tarihinde bir ilk gerçekleşiyor. Son hafta hata yapmayan Bursaspor 4 büyük takım dışında şampiyon olan ilk ve tek takım unvanını kazanıyor.
 • 2010-11 sezonunda ise 82 puanla Fenerbahçe ve Trabzonspor ligi bitiriyor. İkili averajla şampiyonluğu Fenerbahçe kazanıyor.

Önerilen Yazı: A Milli Takımın Unutulmaz Çekya Zaferi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...