Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Fenerbahçe Galatasaray Rekabeti

242
Fenerbahçe Galatasaray Rekabeti

Fenerbahçe Galatasaray rekabeti sadece ülke sınırları içerisinde değil dünya spor kamuoyu tarafından da takip edilen dünyanın sayılı derbileri arasında yer alıyor. Fenerbahçe ile Galatasaray tarihleri boyunca tam 392 kez karşı karşıya geldiler. 111 yıllık rekabette Galatasaray’ın 124 galibiyeti, Fener Bahçe’nin ise 146 galibiyeti bulunuyor. 121 maçta ise her iki takım sahadan beraberlikle ayrılıyor. Galatasaray Fenerbahçe rekabeti ilk kez şuan Ülker Stadı’nın yer aldığı o dönemde “Papazın Çayırı” olarak adlandırılan yerde 17 Ocak 1909 tarihinde oynanan ve Galatasaray’ın 2-0 üstünlüğü ile sonuçlanan karşılaşma ile başladı.

Ligde Fenerbahçe Üstünlüğü Var

Fenerbahçe Galatasaray rekabeti değerlendirildiğinde genel maçlarda olduğu gibi Fenerbahçe’nin üstünlüğü göze çarpıyor. Her 2 takımın ligde yaptığı 126 maçta Fenerbahçe’nin 50, Galatasaray’ın ise 36 galibiyeti bulunuyor. İki takımın ligde oynadıkları 33 maç ise berabere sonuçlanıyor. Fenerbahçe ezeli rekabette Galatasaray filelerini 535 defa havalandırırken, Galatasaray ise Fenerbahçe ağlarına tam 485 gol bırakıyor. Her 2 takımın son maçları ise hayli kısır geçiyor. 2 Takımın son 11 resmi karşılaşmasında takımlar 2’şer defa sahadan galibiyetle ayrılırken 7 maç ise berabere sonuçlanıyor.

Fenerbahçe Galatasaray Rekabetinin Unutulmaz Anları

Fenerbahçe Galatasaray rekabeti incelendiğinde dünyada ki en önemli derbilerden ayrılan ve özle olmasının sağlayan temel hususun etnik bir siyasi görüş ya da din temeline dayanmadığı gerçeğidir. Bu noktada İskoçya’da ki Celtic-Rangers, Arjantin’de ki Boca-River Plate, İspanya’da ki Barcelona-Real Madrid derbilerinin siyasi ya da dini bir ayrımcı temeli bulunuyor. Galatasaray Fenerbahçe derbisi ise bu yönü ile dünyada tek olarak ön plana çıkıyor. Fenerbahçe Galatasaray rekabetinin en unutulmaz anları arasında;

  • Fenerbahçe’nin 6 Kasım 2020 tarihinde ki 6-0’lık galibiyeti,
  • Galatasaray’ın 2005 kupa finalinde ki 5-1’lik galibiyeti,
  • 12 Şubat 1911 tarihinde ki derbi tarihinin en farklı skoru olan 7-0’lık Galatasaray galibiyeti,
  • 4 Ocak 1914 tarihinde Fenerbahçe’nin Galatasaray’ı 4-1 yenerek derbi tarihinde ilk galibiyeti alması,
  • 23 Şubat 2020 tarihinde Galatasaray Deplasmanda Fenerbahçe’yi 3-1 yenerek tam 21 yıl sonra Fenerbahçe’yi deplasmanda mağlup etmiş oldu.
  • Derbi tarihinin en golcü futbolcusu Galatasaray kalesine kariyeri boyunca Fenerbahçe forması ile 29 gol atma başarısı gösteren Zeki Rıza Sporel oluyor.
  • Derbide en çok forma giyen oyuncu ise 56 maç ile Galatasaray’ın Berlin Panteri lakaplı kalecisi Turgay Şeren oluyor.
  • Galatarasay Fenerbahçe’ye karşı 11, Fener bahçe ise Galatasaray’a karşı 18 maçlık yenilgisizlik serileri yakalıyor.

Fenerbahçe Galatasaray rekabeti yaşanılan heyecan ve ortaya koyduğu tutku ile Türk futbol  tarihinin en önemli maçları arasında yer alıyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...