Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Şenol Güneş’in Kariyeri

276
Şenol Güneş’in Kariyeri

Şenol Güneş’in gerek futbolculuk gerekse teknik direktördük kariyeri ile Türk futboluna damga vurmuş isimler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Şenol Güneş hem Trabzonspor’da ki kalecilik kariyeri, hem de daha sonra Trabzonspor ve Beşiktaş takımlarında ki teknik direktörlük performansı ve Türk Milli takımının en büyük başarısını yakaladığı esnada takımın başında ki isim olması ile Türk futboluna büyük bir iz bıraktığı görülüyor. Bu anlamda Şenol Güneş tüm Türk halkı tarafından sayılan ve sevilen biri olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca Türk futboluna hem oyuncu hem de teknik direktör olarak büyük katkı veren biri olarak da farkını ortaya koyuyor.

Şenol Güneş’in Futbolculuk Kariyeri

1 Haziran 1952 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelen Şenol Güneş futbolculuk kariyerine Trabzon şehrinin ilçe takımı olan Akçaabat Sebatspor’da başlıyor. Daha sonra şehrin en büyük takımı olan ve daha sonraları bir dönem Türk futboluna damga vuracak olan Trabzonspor’a transfer olan Şenol Güneş 1974 yılında Trabzonspor ile 2. ligde şampiyon olarak Trabzonspor’u tarihinde ilk kez 1. Lige çıkaran kadroda yer alıyor. Trabzonspor’da 15 sene kaleyi koruya Şenol Güneş 1975 ile 1984 sezonları arasında tam 6 kez şampiyonluk sevinci yaşıyor. 1978-79 sezonunda tam 1110 dakika gol yemeyen Şenol Güneç Türkiye rekorunun sahibi olurken dünyanın ise en uzun süre gol yemeyen 17. kalecisi oldu. Şenol Güneş 1987 tarihinde aktif futbolculuk kariyerini sonlandırırken ardında unutulmaz başarılar bıraktığı görülüyor.

Şenol Güneş’nin Teknik Direktörlük Kariyeri

Şenol Güneş’i bu kadar özel ve sevilen biri yapan nedenlerin başında ise oyunculuk kariyerinde gösterdiği büyük başarıyı aynen hatta daha fazlasını teknik direktörlük kariyerinde göstermesi oluyor. Teknik direktörlük kariyerine 1988 yılında Trabzonspor’da yardımcı antrenör olarak başlayan Şenol Güneş 1988 yaz ayında ise takımın başına getirildi. İlk senesinde 5. olan Şenol Güneş diğer sezon hazırlıklarında akımın yeni transferi ile yaşadığı sorun nedeniyle istifa etti.

Kariyerinde 4 farklı dönemde Trabzonspor’un başına geçen Şenol Güneş burada en başarılı yıllarını 1993-97 yılları arasında geçirildi. Fenerbahçe’ye 1995-96 sezonunda son anda kaybedilen şampiyonlukla birlikte Şenol Güneş kariyerinde ki en büyük travmalardan birini yaşadığı görüldü. 16 Ağustos 2000 tarihinde Türk Milli takımının başına geçen Şenol Güneş 48 yıl aradan sonra Güney Kore ve Japonya’nın birlikte ev sahipliği yaptığı dünya kupasına katılmaya hak kazandı. Burada tarihi bir başarı yakalayan milli takımımız dünya üçüncüsü olmayı başardı. Milli takımdan sonra tekrar Trabzonspor’un başına geçen Şenol Güneş daha sonra sırasıyla Güney Kore ekibi FC Seoul, 4. Trabzonspor dönemi,  Bursaspor ve Beşiktaş takımlarını çalıştırdı. Beşiktaş ile ardı ardına 2 şampiyonluk yakalayan Şenol Güneş Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi gruplarında namağlup birinci çıkaran teknik direktör olarak da tarihe geçti. Beşiktaş’ta sonra Şenol Güneş tekrar milli takımın başında geçti ve milli takımımızı Avrupa Şampiyonasına taşıma başarısı gösterdi. Şenol Güneş hala Türk Milli taıkımı başında bulunuyor.

Önerilen Yazı: Şota Arveladze’nin Futbol Kariyeri

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...