Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Şota Arveladze’nin Futbol Kariyeri

315
Şota Arveladze’nin Futbol Kariyeri

Şota Arveladze’nin Futbol Kariyeri; Arveladze Trabzonspor tarihinin en çok beğenilen ve saygın duyulan yabancı futbolcularından biri hatta birçoklarına göre birincisi olarak gösteriliyor.

Şota Arveladze ikizi Arçil ile birlikte Trabzonspor’a transfer oldukların hiç kimse bu ismi bilinmedik Gürcü oyuncunun Trabzonspor tarihine damga vuracak isimlerden biri olacağına ihtimal bile vermiyordu. Fakat Şota hem futbolu hem karakteri hem de Trabzon kentini benimsemesi ile şehrin en sevdiği ve şuan bile çok büyük saygı gören isimleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Şota Arveladze 22 Şubat 1973 tarihinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te dünyaya geliyor. Futbol kariyerine 1990 tarihinde şehrin takımı olan Martve Tiflis takımında başlıyor. Burada gösterdiği performans ile 2 sene sonra ülkenin ve şehrin en büyük takımlarından biri olan Dinamo Tiflis takımın transfer oluyor. Burada gösterdiği performans ile Trabzonspor’un dikkatini çeken Şota ikiz kardeşi Arçil ile birlikte 1993-94 sezonunda Trabzonspor’a transfer oluyor.

Doğuştan Gol Makinesi Şota Arveladze

Şota Arveladze Trabzonspor kariyerinde genç yaşında olmasında rağmen oldukça başarılı sezonlar geçiriyor. 1995-96 sezonunda tek bir penaltı bile kullanmadan attığı 25 golle o sezonunu gol kralı oldu. Daha sonra bir sezon daha Trabzonspor’da oynayan Gürcü futbolcu o sezonda oldukça başarılı bir gark sergiledi. Trabzonspor forması altında 62 gol ve 18 asist gibi oldukça başarılı bir performans sergileyen Şota 1997 yılında Hollanda’nın en güçlü ekiplerinin başında gelen Ajax’a transfer oluyor. Burada 95 maçta 55 gol atan yıldız oyuncu daha sonra 2001 yılında İskoç takımı Glasgow Ranger takımına transfer oluyor.

Burada da gollerine devam eden Şota 4 sezonda oynadığı 95 maçta 44 gole imza atmayı başarıyor. Rangers’tan sonra ki durağı tekrar Hollanda oluyor. 2005 yılında Alkmaar takımına transfer olan Şota burada 60 maçta 36 gol atarak başarılı performansını kariyerinin sonlarında da devam ettiriyor. 2007 yılında İspanya takımı Levante’ye transfer olan Şota burada fazla forma şansı bulamıyor. 3 Haziran 2008 tarihinde ise doğduğu şehir olan Tiflis’te Gürcistan Milli Takımı ile bugüne kadar birlikte top koşturduğu futbolcu arkadaşları arasında yapılan jübile maçı ile başarılarla dolu futbolculuk kariyerini sonlandırıyor. Kariyeri boyunca 317 gol atan Şota ayrıca 56 asist yaparak son derece başarılı bir kariyer sahibi oluyor.

Şota Arveladze’nin Teknik Direktörlük Kariyeri

Başarılarla dolu futbolculuk kariyerinden sonra Şota Arveladze’nin teknik direktörlük kariyeri 2008 yılında Alkmaar takımında yardımcı antrenörlük görevi ile başlıyor. 2010-12 sezonları arasında Kayserispor çalıştıran Şota daha sonra 2012-15 sezonlarında Kasımpaşa takımını çalıştırdı. 2015 yılında Trabzonspor’un başına geçen Şota burada başarısız olunca yarım sezon görev yapabildi. Daha sonra 2016 yılında Maccabi Tel Aviv takımının çalıştıran Şota 2017 yılında ise son deneyimini Pahtakor Taşkent takımında yaptı. Şota hala aktif teknik direktörlük kariyerine devam ediyor.

Önerilen Yazı: Okan Buruk’un Futbol Hayatı

Bir cevap yazın

Yükleniyor...