Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Süper Ligde Limit Tartışması

309
Süper Ligde Limit Tartışması

Futbol Federasyonu tarafından takımlarının 2020-21 sezonunda ki yapabilecekleri harcama limitlerinin açıklanması ile birlikte büyük bir tartışma ve kaosun başladığı görülüyor.

Türkiye Fut bol Federasyonu (TFF) kulüplerin borç batağından çıkması ve gelirleri oranında harcama yapmaları amacıyla geçtiğimiz sezondan itibaren harcama limitleri belirlemeye başlamıştı. Bu harcama limitleri takımların bir önceki sezon elde ettikleri gelirlere göre daha önce belirlenen talimatnameye göre belirleniyordu. 2019-2020 sezonunda devre arasında transfer yapmak isteyen Fenerbahçe bu limit sorununa takılmış ve kadrosuna sadece kiralık olarak Simon Fallette’yi katabilmişti.

TFF tarafından 2020-21 sezonu için açıklanan harcama limitleri sonrasında başta Fenerbahçe ve Kasımpaşa olmak üzere bazı takımların isyan bayraklarını açtıkları görüldü. Hem

Fenerbahçe hem de Kasımpaşa spor kulübü bu konuda gerekli düzenleme ve iyileştirmelerin yapılmaması durumunda ligden çekilme de dahil olmak üzere her türlü kararı alabileceklerini kamuoyuna açıkladıkları görüldü.

Fenerbahçe’ye 18,8 Milyon Euro Harcama Limiti

 

Açıklanan harcama limitlerinden olumsuz anlamda en çok etkilenen kulüplerin başında ise Fenerbahçe geliyor. Fenerbahçe 2020-21 sezonu için sadece 18,8 milyon Euro yani yüzde 15 sapma ile birlikte 177,5 milyon TL’lik bir harcama limitinin tanımlandığı görülüyor. Fenerbahçe’nin futbol takımının oyuncu maaşları ise 55 milyon Euro civarında bulunuyor. Fenerbahçe bu sene hiç transfer yapmasa bile şuan itibari ile harcama limitinin 240 milyon TL üzerinde bulunuyor.

Üstelik oyuncu satışlarının sade ce 3’te 1’i gelir olarak yazılabiliyor. Yani Fenerbahçe şuan elinde satabileceği en değerli iki oyuncu olan Muriqi ile Ozan Tufan’ı satsa bile eksiden çıkması mümkün olmuyor. Fenerbahçe yönetimi yaptığı paylaşımda bu durumun kabul edilemez olduğunu ve değişmemesi durumunda taraftarların alınacak her türlü aksiyona hazırlıklı olması gerektiğini belirttiği görüldü. Kasımpaşa kulübü ise kendilerine açıklanan 80 milyon TL’lik harcama limitlerinin güncellenmemesi durumunda ligden çekilebileceklerini açıkladılar.

En Rahatı Galatasaray Oldu

Açıklanan harcama limitlerinde son 2 sezonda şampiyonlar ligi gelirlerinin ve yapılan sponsorluk anlaşmalarının da katkısıyla eli en rahat kulüp olarak Galatasaray görülüyor. Yüzde 15’lik sapma ile birlikte 493 milyon TL’lik bir bütçe hakkı olan Galatasaray’ın Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin toplamında daha yüksek bir harcama limitine sahip olması ise gözlerden kaçmıyor. Önümüzdeki süreçte harcama limitlerinde bir değişiklik olup olmayacağı ve takımların nasıl tepkiler alacağı ise büyük merak uyandırıyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...