Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Trabzonspor’un 27 Yıllık Şampiyonluk Özlemi

311
Trabzonspor’un 27 Yıllık Şampiyonluk Özlemi

Trabzonspor’un bir dönem şampiyonluklara ambargo koyduktan sonra bazı sezonlar çok yaklaşmasına rağmen 27 senedir şampiyon olamıyor.

Ülkemizde lig şampiyonluğu noktasında en büyük özlemi Trabzonspor çekiyor. En son şampiyonluk sevincini 1983-84 sezonunda yaşayan Trabzonspor o tarihten sonra bir daha şampiyonluk sevinci yaşayamadı. 1975-76 sezonundan başlayarak 8 sezonda 6 şampiyonluk yaşayan Trabzonspor daha sonrasında ise 27 senelik bir hasret çekiyor. Bu sene ligin bitimine 8 hafta kala lider konumda olan Karadeniz Fırtınası geri kalan haftalarda bu özlemi dindirmeyi istiyor.

Trabzonspor Birçok Sezon Şampiyonluğa Çok Yaklaştı

Trabzonspor 1983-84 sezonundan sonra şampiyonluğa birçok defa yaklaştı. 1994-95 sezonunda Beşiktaş ile kıyasıya bir yarışa giren Trabzonspor şampiyonluğu 3 puan farkla son haftalarda kaybetti. Bir sonraki sezon ise bu kez Fenerbahçe ile kıyasıya bir rekabete giren Trabzonspor bitime 5 hafta kalan 5 puan farkla önce olduğu şampiyonluk yarışında şampiyonluğu kaybetti. Önce ligin son sıralarında yer alan Vanspor’a evinde yenilen Trabzonspor 31. haftada da evinde Fenerbahçe’ye yenilince avuçlarına kadar gelen fırsatı tepmiş oldu.

2003-04 ve 2004-05 sezonlarında da şampiyonluğa oldukça yaklaşan Karadeniz ekibinin karşısına yine Fenerbahçe çıktı. Her 2 sezonda küçük farklarla şampiyonluk Fenerbahçe’ye kaptırıldı. 2011-12 sezonunda ise yine aynı senaryo görüldü. Ligi 82’şer puanla bitiren Fenerbahçe ve Trabzonspor rekabetinde ikili averajla şampiyon olan takım Fenerbahçe oldu. Trabzonspor 7 sezondur ise ligi ilk 3 sırada bitiremiyor.

2019-2020 Sezonu Özlem Son Bulabilir

Trabzonspor için 27 yıllık hasret ise bu sene son bulabilir. Ligin bitimine 8 hafta kala dünyayı sarsan Corona virüs salgını ile liglere ara verilmiş durumda. Liglere ara verilmeden önce bitime 8 hafta kala Trabzonspor’un ligde lider olduğu görülüyor. Liglerin tekrar başlaması durumunda kalan 8 haftada yerini koruması durumunda bu hasret bu sene son bulabilir. Ayrıca liglerin tekrar başlayamaması durumunda Federasyonun kararı ile ligin sıralaması aynı şekilde tescil edilmesi de gönderdeki yerini koruyor. Bu gerçekleşmesi durumunda Trabzonspor taraftarı  27 yıldır beklediği 7. şampiyonluğuna kavuşmuş olacak.

Önerilen Yazı: ‘’Büyük Kaptan’’ Bülent Korkmaz

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...