Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Galatasaray’ın 4 Sene Üst Üste Şampiyonluk Hikâyesi

529
Galatasaray’ın 4 Sene Üst Üste Şampiyonluk Hikâyesi

Galatasaray’ın 4 sene üst süte şampiyonluk hikâyesi Türk futbol tarihinde ki en büyük ve kırılması en zor başarılardan biri olarak görülüyor.

Galatasaray’ın bu başarısı Türk futbol tarihinin en başarılı dönemini anlatıyor. Bu dönemde UEFA VE Süper Kupa’yı da müzesine götüren Galatasaray Türk futbol tarihini değiştiren yakım olarak da ön plana çıkıyor. Galatasaray’ın 4 sene üst üste kazandığı şampiyonluk serüvenin ise 1996-97 sezonunun başında takımı n başına Fatih Terim’in getirilmesi ile başlıyor. Galatasaray o tarihten sonra şampiyonluk sayısı olarak oldukça geride olduğu Fenerbahçe’yi geçerek şuan itibari ile 22 şampiyonluk ile en yakın Fenerbahçe’nin 3 şampiyonluk önünde bulunuyor.

Galatasaray’ın 4 Sene Üst Üste Şampiyonluk Hikâyesinde Dönüm Noktası

Futbolda istikrar ve teknik direktörün önemi Galatasaray’ın 4 sene üst üste şampiyonluk hikâyesinde oldukça önemli bir yer tutuyor. Çünkü Galatasaray’ın seriye başlayacağı ilk sene olan 1996-97 sezonundan ilk haftalarında dünyaca ünlü oyuncular Hagi ve Popescu’nun transfer edilmesine rağmen oldukça sancılı başlıyor. İlk 4 haftada 5 puan kaybeden sarı kırmızılı ekipte 4. Haftada evinde Fenerbahçe’ye 0-4 yenilen Galatasaray’da Fatih Terim tüm sorumluluğu üstlenerek istifasını dönemin başkanı Faruk Süren’e veriyor. Terim’in istifasını kabul etmeyen Faruk Süren böylece Galatasaray için tarihe geçecek bir karar ermiş oluyor.

Galatasaray o sezon bir daha arkasına bile bakmıyor. Lig sonunda en yakın Beşiktaş’ın 8 puan önünde 82 puanla oldukça kolay bir şampiyonluk kazanılıyor. 1997-98 sezonu ise bu kez çok daha zorlu geçiyor. Fenerbahçe ile kıyasıya bir şampiyonluk yarışına giren Galatasaray son 7 haftaya Fenerbahçe’nin 1 puan gerisinde giriyor. Galatasaray son 7 haftada 6 galibiyet 1 beraberlik olarak Fenerbahçe’nin 4 puan önünde 75 puanla tekrar şampiyonluğu kucaklıyor.

Beşiktaş İle Kıyasıya Şampiyonluk Yarışı

Galatasaray 1998-99 sezonunda ise Beşiktaş ile kıyasıya bir şampiyonluk mücadelesi veriyor. Son 8 haftaya 5 puan farkla giren Galatasaray ligin son 4 haftasında 3 beraberlik alarak şampiyonluğu sadece1 puan farkla 78 puanla kazanıyor. 1999-00 sezonu ise Galatasaray’ın futbol tarihine geçtiği sezon oluyor. Galatasaray son 8 haftasında 14 puan kaybetmesine rağmen en yakın Beşiktaş’ın önünde 4 puan farkla şampiyonluğa ulaşarak Türk Futbol tarihinde üst üste 4 sezon şampiyon olan ilk ve tek takım unvanını kazanıyor. Galatasaray’ın bu rekoru hala güncelliğini koruyor.

Önerilen Yazı: Trabzonspor Efsanesinin Doğusu

Bir cevap yazın

Yükleniyor...