Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Sergen Yalçın hikayesi: “Dünyanın en iyisi olabilirdi.”

448
Sergen Yalçın hikayesi: “Dünyanın en iyisi olabilirdi.”

Tüm futbol severlerin arasında bir fikir ayrılığı oluşur. Benim takımım daha iyi, benim futbolcum daha iyi. Ancak hemen hemen herkesin tek bir ortak fikri vardı ki, Sergen Yalçın’ın Türkiye’de yetişmiş ve dünya çapında nadir bulunan yeteneklerden biri olmasıdır. Sergen Yalçın yeteneğini geliştirse sadece Türkiye çapında değil belki de dünya devlerinde onu izleyebilirdik. İngiliz basını onun için “Dünyanın en iyisi olabilirdi” manşetini attı. İşte Sergen Yalçın hikayesi

Sergen Yalçın efsanesinin doğuşu

Ali Rıza Sergen Yalçın, 5 Ekim 1972 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Gençliğinde futbol oynayan  babası Özer Yalçın, oğlundaki yeteneği fark etti. Öyle ki Sergen’in topa dokunuşları, bilek hareketleri fark edilmeyecek değildi. Baba Yalçın, çalıştığı iş yerinden izin alıp sürekli olarak oğlunu futbol kulüplerine götürebilecek durumda değildi.

Sergen’in içindeki futbol ateşini dindirmek istemeyen Baba Yalçın, ne yaptı ne etti, Sergen’i tuttuğu gibi Fenerbahçe seçmelerine götürdü. Ürkek ve çekingen bir şekilde sırasını bekleyen Sergen’in zor bulduğu kramponu çalındı. Gözyaşlarıyla, babasının elinden tutup ayrıldı tesislerden. Baba Özer Yalçın, oğlundaki bu yeteneğin sokak aralarında kaybolmasını istemiyordu. Oğlunu bu kez de Beşiktaş seçmelerine götürdü. Sıska, çelimsiz bir yapıda olan Sergen’i antrenör fiziği nedeniyle pek beğenmemişti ama yine de sahaya çıkarttı. Sergen sadece 5 dakikada Beşiktaş’a seçildi ve bir efsanenin başlangıcı oldu.

Sergen Yalçın, paf takımda sergilediği muhteşem performansla kısa sürede A takıma seçildi. İlk profesyonel imzasını atarak kazandığı ilk parayla ailesine bir ev satın aldı. Ailesine bir de araba almak isteyen Sergen’in parası kalmayınca efsane başkan Süleyman Seba, ona bir araba hediye etti.

Sergen saha içinde birçok önemli maçta kendini gösterse de saha dışında da bir o kadar etkin biriydi. Gerek gece hayatı gerek bahis oynaması ile öne çıkardı. Bu sebeple Sergen’in Beşiktaş ile yolları ayrıldı. Buradan İstanbulspor’a ve daha sonra Fenerbahçe’ye buradan da Galatasaray’a imza atan Sergen’in buradaki kariyerleri de saha dışı etkinlikleri yüzünden uzun soluklu olmadı. Sergen Yalçın açık sözlülüğü ile “Zaten çok yetenekliyim, bu kadar çok çalışmama gerek yok.” sözleri Türk futbol tarihine geçti.  

“Sergen attı, şampiyonluk geldi.”

Lucescu’nun isteğiyle tekrar Galatasaray forması giyen Sergen Yalçın’ın burada çapraz bağları kopmuş ve bir süre futbol oynayamamıştı. Buradan tekrar Beşiktaş’a transfer olan Sergen, Beşiktaş’ın 100. yılındaki şampiyonluk maçında attığı golle Ercan Taner’e o tarihi sözleri söyletti:

“Sergen attı, şampiyonluk geldi.”

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

Yükleniyor...